خوش آمدید

كارپف پس از بازی با قائم مقامی :

 چون ‌خواستم پيروز شوم، شكست خوردم

دارنده 16 قهرماني جهان گفت: در برخي مراحل برتري محسوسي داشتم؛ اما چون مي‌خواستم ببرم، شكست خوردم.

آناتولي كارپف در پايان ديدار با استاد بزرگ شطرنج ايران، در گفت و گو با فارس، اظهار داشت: با حريفم 33 سال اختلاف سني دارم. احسان بسيار عالي بازي كرد. تداركات خانگي او عالي بود؛ ولي به غير از اختلاف سني، مشكل من در بازي با مهره سفيد بود. نتوانستم آنطور كه بايد با اين مهره بازي كنم و امتياز مورد نياز را به دست آورم.

وي افزود: در برخي مراحل برتري محسوسي نسبت به احسان داشتم. مي‌خواستم براي برد بازي كنم و همين باعث شكستم شد؛ اما قائم مقامي از فرصت ها بسيار خوب استفاده كرد. او مسيرهايي كه بايد ادامه مي‌داد، ادامه داد.

كارپف درباره استقبال تماشاگران گفت: برايم بسيار جالب بود كه مردم ايران اين قدر علاقمند به شطرنج هستند. كاملا متوجه شدم تماشاگراني كه در سالن حضور داشتند، اين ورزش را مي‌فهميدند و صرفا براي تماشا يا تفريح نيامده بودند. آنها كساني بودند كه به شكل حرفه اي به شطرنج نگاه مي‌كردند.

وي افزود: احسان بسيار جوان است و جاي پيشرفت دارد. او در بليتس (برق آسا) خوب بازي مي‌كند و معلوم بود كه خيلي بازي كرده و تمرين داشته است. بليتس نياز به تكنيك و تمرين زيادي دارد.

قهرمان سابق جهان عنوان كرد: قائم مقامي در بخش كلاسيك نياز به تحليل دارد. مشخص است هنوز مسلط نيست و امكان دارد مسير صحيح را پيدا نكند. ضعف قهرمان جوان شما در برخي مانورهايي است كه بايد روي آن كار كند.

وي در خصوص امكان قبول مربيگري تيم ملي ايران، گفت: نمي توانم در ايران بمانم. البته در مورد آماده سازي تيم ملي پيش از اعزام به مسابقات، مي‌شود مذاكره كرد. با وجود بازنشستگي، هنوز از شطرنج لذت مي‌برم. براي همين، همچنان به آن ادامه خواهم داد.

آناتولي كارپف و احسان قائم مقامي در جريان رويارويي با هم، در سه بخش كلاسيك، نيمه سريع و برق آسا رقابت كردند.

مسابقات كلاسيك و نيمه سربع با نتايج مساوي به پايان رسيد؛ اما در مسابقه برق آسيا قائم مقامي شش و نيم بر چهار و نيم از سد كارپف گذشت.


کپی
لینک اشتراک گذاری

  • 1746
  • 0